PSYCHOLOG

Osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych, polegających w szczególności na diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie) oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej. To specjalista, który zajmuje się powstawaniem i przebiegiem procesów psychicznych, świadomością, stanami emocjonalnymi i cechami psychicznymi człowieka oraz procesami poznawczymi i wyobrażeniami, a także stosunkami człowieka z otoczeniem oraz zasadami rządzącymi tymi relacjami.

PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE

Forma pomocy skierowana do osób zdrowych, przeżywających kryzysy życiowe, trudności przystosowawcze lub borykających się z innymi problemami, wynikającymi z problemów codziennego życia. Celem poradnictwa jest określenie problemu oraz znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania, co dzieje się w jasno określonym, stosunkowo krótkim czasie. Poradnictwo psychologiczne nie jest psychoterapią. Porad psychologicznych udziela psycholog zgodnie z Kodeksem Etycznym zawodu psychologa.

TERAPIA SYSTEMOWA

Nurt, który bierze pod uwagę wzajemne wpływy całej rodziny na każdego z jej członków i umożliwia spotkania terapeutyczne w gronie rodzinnym. Terapia systemowa rozumie rodzinę jako system dynamicznie połączonych elementów, które wzajemnie na siebie wpływają. Nie ma tu pojedynczych wadliwych części, zamiast tego terapeuta pracuje z tym systemem jako całością i każdego z jego członków czyni współodpowiedzialnym za zgłaszane trudności. Terapeuta w tym podejściu jest neutralny. Nie odgrywa on roli eksperta czy trenera, uczącego pacjentów jak być lepszymi rodzicami lub partnerami. Zamiast tego wierzy w mądrość systemu jako samoregulującej się całości, która dotychczas funkcjonowała bez jego interwencji i bez takich interwencji będzie trwać po zakończeniu terapii.

SOCJOTERAPIA

Metoda leczenia adresowana do dzieci. Głównym założeniem jest wykorzystywanie oddziaływań natury społecznej. Forma pracy – zajęcia grupowe, mające za zadanie wspomaganie dzieci w rozwoju i przyjmowaniu, rozumieniu rzeczywistości przez realizację celów rozwojowych, edukacyjnych i terapeutycznych.

ARTETERAPIA

Podejście opierające się na sztuce i terapii. Polega na tym, że przy wsparciu terapeuty uczestnik tworzy obiekty artystyczne. Nie mają znaczenia specjalne umiejętności czy talent artystyczny. Ważny jest sam proces tworzenia, ekspresja emocji oraz wspólne odczytywanie dzieła przez tworzącego i terapeutę.

SUPERWIZJA

To obowiązek terapeuty wynikający z jego etyki. Jest standardem profesjonalnej terapii, gwarantem bezpieczeństwa i skuteczności procesu terapii. Superwizja ma charakter konsultacji z bardziej doświadczonym terapeutą, w trakcie której pacjent pozostaje anonimowy.

ANALIZA TRANSAKCYJNA

To szkoła terapeutyczna, która zajmuje się interakcjami międzyludzkimi nazywanymi transakcjami. Zajmuje się komunikacją międzyludzką i tym, jak aktywnie człowiek kształtuje swoją osobowość, relacje i życie, podejmując różne decyzje. Uczy rozumieć siebie i sytuacje międzyludzkie, w których człowiek uczestniczy.

PSYCHOTERAPEUTA

Osoba posiadające odpowiednie umiejętności, wykształcenie i uprawnienia do prowadzenia określonego rodzaju psychoterapii. Dysponuje różnorodnymi narzędziami i metodami pracy.